Sunday, March 9, 2014

Speaking at a Librarian Convention!

Hi all! I’m pretty excited about April Fool’ Day this year, because I’ll be speaking at a Master’s Class for librarians in Oklahoma. We are having a panel discussion about genres and I’ll be speaking on Urban Fantasy. In preparing for this, I realize that no matter how much I have read in the genre, I have still missed a LOT of authors! I wrote down pages and pages of authors in the genre and I’m certain I’ve barely scratched the surface. What’s so great about Urban Fantasy and Paranormal Romance is the variety! While I enjoy a great vampire tale, I also enjoy books about angels, demons and the fae. Let’s not forget about steampunk either. I’ve read some fun pieces in the pat few years that touched on steampunk stuff.

Finding a book with unique world-building is quite rewarding! Hopefully some of the books I write about over the next few days will intrigue you!

2 comments:

  1. Astropay Kart Ne Kadara Alınır?. Astropay kart istenilen miktarlarda alınabilecek bir kart çeşidi değildir. Bu tür sitelerde kimlik bilgilerinizle bulunmak istememeniz gayet anlaşılır bir durumdur. Seçim yapıldıktan sonra, ödeme formu olarak bilinen kısımda yer alan ilgili hanelere, yetkili temsilciler tarafından verilmiş olan pin kodunun girilmesi ve ödeme işleminin tamamlanması yeterli bir uygulamadır.
    Astropay İçin Kişisel Bilgi Alınır mı? Astropay kartı almanız halinde hiçbir kişisel bilginiz geçmez ve istenmez. Sizler de dilerseniz daha fazla bilgi almak için telefon edip detaylı bilgilendirme talep edebilir ve neticesinde Astropay kart al sistemi ile bu karta sahip olabilirsiniz. Her ne kadar kart olarak ifade edilse de, bu ön ödemeli sistem aslında bayiler tarafından verilen dijital kodların kullanılmasından ibarettir.

    ReplyDelete